Haku
Multiplication Games Math quiz icon

Multiplication Games Math quiz

Opetus

34.91KArvostelut
4,4
Kehittäjä
BrainSoft Apps
Julkaistu
21.1.2019
Mainokset

Kuvakaappaukset

Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Multiplication Games Math quiz screenshot
Mainokset

Multiplication Games Math quiz on lapsille suunnattu opetuspeli, jossa kertotaulujen harjoittelu tuodaan lyhyiden pelituokioiden muotoon. Asensin sen ajatuksella, että testaan ennen kaikkea, tuntuuko harjoittelu lapsesta peliltä eikä pelkältä tehtäväkirjalta. Ensivaikutelma on selkeä: tämä on rajattu työkalu kertolaskujen kertaamiseen, ei laaja matematiikan oppimisympäristö. Juuri siinä piilee sen vahvuus.

Peli sopii tilanteeseen, jossa lapsi tarvitsee toistoa, mutta tavallinen kertotaulujen ulkoa lukeminen alkaa puuduttaa. Kehittäjä BrainSoft Apps on tehnyt kokonaisuuden, jonka keskiössä ovat kertolaskuihin liittyvät tehtävät ja nopea eteneminen. En saanut vaikutelmaa, että peli yrittäisi peittää harjoittelun alle valtavaa tarinaa tai monimutkaista maailmaa. Sen sijaan käyttö pysyy lähellä tavoitetta: lapsi avaa pelin, ratkaisee tehtäviä ja palaa harjoittelemaan uudelleen.

Miltä peli tuntuu ensimmäisillä kerroilla?

Ensimmäinen huomioni oli, että peli on helppo ymmärtää myös silloin, kun lapsi käyttää sitä ilman jatkuvaa aikuisen ohjausta. Kertotaulujen harjoittelussa tämä on tärkeää, sillä liian monimutkainen valikkorakenne vie huomion itse asiasta. Kun harjoitus käynnistyy nopeasti, peliä voi käyttää lyhyenä taukona ennen koulua, automatkalla tai illalla läksyjen jälkeen.

Arjen kannalta hyödyllisin tapa käyttää tätä ei ole pitkä yhtäjaksoinen pelisessio. Itse suosittelisin esimerkiksi viiden tai kymmenen minuutin harjoitusta kerrallaan. Lyhyt rytmi vähentää turhautumista ja tekee toistosta helpommin osan päivää. Jos lapsi tekee kaikki tehtävät kiireellä vain saadakseen kierroksen loppuun, kannattaa välillä pysähtyä kysymään, miten vastaus syntyi. Muuten nopeus voi peittää sen, ymmärretäänkö kertolasku vai muistetaanko vastaus sattumalta.

Ikäraja PEGI 3 kertoo, että peli on suunnattu hyvin nuorelle yleisölle. Käytännössä se sopii parhaiten lapselle, joka on jo tutustumassa kertolaskuihin tai harjoittelee niitä koulun rinnalla. Täysin aloittelijalle aikuinen voi joutua selittämään, mitä tehtävässä haetaan. Peli ei korvaa opettajan tai vanhemman selitystä siitä, miksi esimerkiksi toistuva yhteenlasku liittyy kertolaskuun.

Ilmaisena pelinä kynnys kokeilla on matala. Sovelluksen sisäiset ostot ovat mahdollisia Playn kautta, ja niiden hintahaarukka on 0,59–22,99 euroa. Siksi asentaisin pelin yhdessä lapsen kanssa ja tarkistaisin laitteen ostorajoitukset ennen itsenäistä käyttöä. Tämä ei muuta pelin opetuksellista ideaa, mutta perheen kannattaa tietää, miten maksulliset toiminnot näkyvät omassa käytössä.

Selkeä ulkoasu tukee harjoittelua

Taiteellinen ilme toimii tässä ennen kaikkea käytännöllisesti. Kertotaulupelissä ruudun ei tarvitse olla täynnä yksityiskohtia, koska lapsen huomion pitäisi pysyä laskussa. Kun visuaalinen kieli on pelkistetty ja tehtävä erottuu muusta näkymästä, lapsen on helpompi palata samaan harjoitukseen ilman pitkää opettelua.

Pidän siitä, että tällainen ulkoasu voi tehdä pelistä vähemmän kuormittavan kuin näyttävämpi vaihtoehto. Monissa lasten peleissä ruudulla tapahtuu jatkuvasti jotakin: hahmot liikkuvat, palkinnot vilkkuvat ja valikot houkuttelevat sivutehtäviin. Kertolaskujen harjoittelussa se voi olla haitta. Jos lapsi keskittyy enemmän koristeisiin kuin tehtävän rakenteeseen, pelillisyys alkaa työskennellä oppimistavoitetta vastaan.

Toisaalta rajattu visuaalinen maailma tarkoittaa, ettei peli tarjoa samanlaista seikkailun tunnetta kuin tarinallinen matematiikkapeli. Jos lapsi tarvitsee hahmon, juonen tai laajan tutkimisen motivoituakseen, tämä voi tuntua nopeasti yksitoikkoiselta. Pidän tätä enemmän harjoitteluvälineenä, joka käyttää pelin muotoa, kuin pelinä, jossa matematiikka on vain yksi osa suurta maailmaa.

Ääni ja rytmi kertovat, miten peliä kannattaa käyttää

Äänimaailman merkitys korostuu lasten opetussovelluksissa, vaikka sen pitäisi pysyä taustalla. Hyvä äänipalaute vahvistaa onnistumista ja ilmoittaa virheestä ilman, että lapsi kokee epäonnistuneensa raskaasti. Tällaisessa kertolaskuharjoittelussa palautteen on parhaimmillaan oltava nopeaa ja helposti tulkittavaa: lapsi tietää, voiko jatkaa vai pitääkö palata miettimään vastausta.

Rytmiltään peli sopii paremmin toistuviin lyhyisiin kierroksiin kuin yhteen pitkään istuntoon. Tämä on olennainen ero tavalliseen tehtäväkirjaan verrattuna. Kirjassa lapsi voi jäädä samaan tehtävään pitkäksi aikaa, kun taas pelillinen eteneminen kannustaa vastaamaan ja siirtymään eteenpäin. Se tekee harjoittelusta kevyempää, mutta samalla aikuisen kannattaa seurata, muuttuuko tekeminen pelkäksi arvaamiseksi.

Oma käytännön vinkkini on vaihdella pelin käyttötilannetta. Jos lapsi harjoittelee ennen nukkumaanmenoa, ääniä voi olla järkevää pitää maltillisina tai käyttää laitetta hiljaisessa ympäristössä. Jos taas peliä käytetään yhdessä aikuisen kanssa, tehtävän jälkeen voi keskustella laskutavasta. Näin äänellinen ja visuaalinen palaute eivät jää ainoaksi palautteeksi.

Pelillinen tunnelma syntyy siis enemmän tahdista kuin suuresta audiovisuaalisesta esityksestä. Se on hyvä ratkaisu silloin, kun tavoitteena on saada monta pientä harjoituskertaa päivän mittaan. Se ei kuitenkaan tarjoa samaa uppoutumista kuin peli, jossa musiikki, maailma ja tarina kuljettavat pelaajaa eteenpäin.

Pelimekaniikka palvelee yhtä tarkkaa tavoitetta

Multiplication Games Math quiz toimii parhaiten, kun lapsi tarvitsee lisää varmuutta kertotauluihin. Sen tärkein etu on keskittyminen yhteen taitoon. Kun harjoituskohde ei vaihdu jatkuvasti yhteen- ja vähennyslaskuihin, lapsi voi rakentaa nopeutta ja muistijälkiä juuri kertolaskuissa. Tämä tekee pelistä hyödyllisen esimerkiksi silloin, kun koulussa on siirrytty kertotaulujen harjoitteluun ja kotona kaivataan kevyttä lisäkertausta.

Minusta kiinnostavin trade-off on pelin ja ymmärtämisen välinen suhde. Toisto auttaa muistamaan, mutta nopea vastaaminen ei yksin opeta kertolaskun rakennetta. Jos lapsi ei vielä hahmota, mitä 4 × 3 tarkoittaa, pelkkä oikean luvun valitseminen ei välttämättä ratkaise ongelmaa. Käyttäisin peliä siksi harjoittelun toisena vaiheena: ensin konkreettiset esimerkit esineillä tai piirroksilla, sitten peli vahvistamaan muistamista.

Vanhemmalle tai opettajalle tämä antaa selkeän käyttömallin. Ensin voi kysyä lapselta, miten hän laskisi tehtävän ilman peliä. Sen jälkeen sama tehtävä ratkaistaan sovelluksessa. Jos vastaus tulee väärin, en kiirehtisi seuraavaan ruutuun, vaan pyytäisin lasta muodostamaan laskun uudelleen. Tällä tavalla sovellus toimii harjoituskumppanina eikä vain automaattisena kysymyslistana.

Peli sopii myös sisarusten tai pienen ryhmän vuorotteluun, mutta silloin kannattaa pitää kilpailu kevyenä. Jos toinen lapsi on jo nopea ja toinen vasta opettelee, nopeuskilpailu voi tehdä harjoittelusta epämiellyttävää. Parempi tapa on antaa kummallekin oma tavoite: toinen keskittyy virheiden vähentämiseen, toinen vastausnopeuden parantamiseen.

Milloin tämä on parempi kuin tehtäväkirja?

Tehtäväkirjan etu on, että lapsi näkee laskut kokonaisuutena ja voi kirjoittaa välivaiheita. Se tukee rauhallista päättelyä paremmin kuin nopea peliharjoitus. Sovelluksen etu puolestaan on helppo aloittaminen ja välitön palaute. Kun lapsi tietää heti, oliko vastaus oikein, harjoittelun voi sovittaa lyhyeen hetkeen ilman kyniä, pyyhekumia ja erillistä tarkistamista.

Valitsisin tämän pelin tehtäväkirjan rinnalle, en sen tilalle. Jos lapsen ongelma on kertotaulujen muistaminen, sovellus voi tehdä toistosta siedettävämpää. Jos ongelma on itse kertolaskun ymmärtäminen tai kirjallinen laskutapa, paperille kirjoittaminen ja aikuisen ohjaus ovat parempi päämenetelmä.

Laajempi matematiikkapeli voi olla parempi vaihtoehto lapselle, joka kyllästyy nopeasti saman aiheen toistoon. Sellainen peli voi yhdistää lukukäsitteitä, päättelyä ja ongelmanratkaisua, kun taas tämä pysyy kertolaskujen ympärillä. Rajaus on vahvuus tavoitteellisessa harjoittelussa, mutta rajoitus lapselle, joka etsii monipuolista matematiikkaseikkailua.

Käytännön käyttö eri tilanteissa

Yksi realistinen käyttötapa on koulupäivän jälkeinen kymmenen minuutin hetki. Lapsi tekee ensin yhden lyhyen harjoituksen, minkä jälkeen aikuinen kysyy yhden saman kertotaulun tehtävän ilman sovellusta. Jos vastaus tulee rauhallisesti ja perustelu onnistuu, harjoitus on tehnyt tehtävänsä. Jos lapsi muistaa vain pelin aikana näkyneen vaihtoehdon, seuraavalla kerralla kannattaa hidastaa ja yhdistää tehtävät konkreettisiin esimerkkeihin.

Toinen hyvä tilanne on kertaus ennen koetta. Silloin peli voi paljastaa, mitkä kertotaulut tuntuvat vielä epävarmoilta. En kuitenkaan käyttäisi sitä ainoana valmistautumisena viime hetkellä, koska pelin nopea rytmi voi kannustaa ulkoa arvaamiseen. Parempi järjestys on pelata lyhyt kierros, merkitä hankalat laskut muistiin ja harjoitella niitä vielä erikseen paperilla.

Matkalla tai odotustilanteessa peli on kätevämpi kuin tehtäväkirja, koska mukaan ei tarvita erillisiä välineitä. Samalla laitteen akun, äänen ja lapsen ruutuajan kanssa on hyvä olla järkevä. Sovellus ei muutu tehokkaammaksi vain siksi, että sitä käytetään pitkään. Lyhyt, toistuva harjoittelu on tässä yleensä järkevämpi kuin yksi pitkä maraton.

Kenelle suosittelen ja kenelle en?

Suosittelen tätä perheelle, jossa lapsi harjoittelee kertotauluja ja tarvitsee motivoivamman vaihtoehdon pelkälle luettelon toistamiselle. Se sopii myös aikuiselle, joka haluaa nopeasti käynnistyvän harjoituksen ilman monimutkaista valmistelua. Ilmainen hinta helpottaa kokeilemista, ja PEGI 3 -luokitus tekee siitä luontevan vaihtoehdon pienille lapsille.

En valitsisi tätä ensisijaiseksi sovellukseksi lapselle, joka tarvitsee paljon sanallisia selityksiä, vaiheittaisia vihjeitä tai laajan oppimispolun. En myöskään suosittelisi sitä ainoaksi välineeksi, jos kertolaskun perusidea on vielä epäselvä. Silloin aikuinen, opettaja, konkreettiset välineet ja paperitehtävät ovat tärkeämpiä kuin pelin nopeus.

Myös erittäin kilpailuhenkisen lapsen kanssa kannattaa tarkkailla tunnelmaa. Jos virheiden välttäminen muuttuu stressiksi, harjoittelun tavoite katoaa. Tällöin peliä voi käyttää ilman tulosten vertailua ja keskittyä siihen, että lapsi osaa selittää vastauksen. Jos tämä ei auta, rauhallisempi tehtäväkirja tai yhdessä tehtävä harjoitus voi olla parempi.

Tekniset perustiedot ja pitkäaikainen käyttö

Sovelluksen nykyinen versio on 2.2.2, ja se toimii vähintään Android 7.0 -käyttöjärjestelmällä. Tämä tekee siitä käyttökelpoisen myös hieman vanhemmalla Android-laitteella, mikä on perheelle kätevää, jos lapselle ei haluta antaa uusinta puhelinta. iOS-käyttäjälle kannattaa tarkistaa oman laitteen sovelluskaupan yhteensopivuus ennen asennusta.

Peli on saavuttanut yli kymmenen miljoonaa asennusta, ja sen keskiarvo on 4,4 noin 256 tuhannen arvioinnin perusteella. Nämä luvut kertovat laajasta käytöstä ja siitä, että sovellus on monelle ollut toimiva perusratkaisu. Ne eivät kuitenkaan kerro, sopiiko sen harjoittelutapa juuri omalle lapselle. Siksi kokeilisin ensin muutaman lyhyen session ja seuraisin, tekeekö lapsi tehtäviä ajatellen vai vain napautellen.

Arviointeja on kertynyt noin 35 tuhatta, joten sovellus ei vaikuta aivan pieneltä kokeilulta. Kehittäjä BrainSoft Apps on pitänyt tuotteen painopisteen selvästi matematiikan harjoittelussa. Pitkäaikaisessa käytössä tärkeintä on kuitenkin vaihtelu: samaa sovellusta voi käyttää kertaukseen, mutta oppiminen hyötyy siitä, että lapsi ratkaisee välillä tehtäviä myös suullisesti, paperilla ja arjen esimerkkien avulla.

Ilme, rytmi ja opetuksellinen tunnelma muodostavat toimivan kokonaisuuden

Multiplication Games Math quiz ei yritä olla suuri seikkailu, eikä sen tarvitsekaan olla. Sen tunnelma rakentuu selkeästä ulkoasusta, lyhyistä tehtäväjaksoista ja kertolaskuihin keskittyvästä rytmistä. Kun nämä elementit toimivat yhdessä, lapsi saa kevyen tavan palata samaan taitoon monta kertaa ilman, että harjoitus tuntuu heti koulutehtävältä.

Oma lopullinen arvioni on myönteinen, mutta rajattu. Suosittelen sitä erityisesti kertotaulujen vahvistamiseen, ei koko matematiikan opiskeluun. Sen paras käyttö on lyhyt ja säännöllinen harjoitus, jossa aikuinen täydentää peliä kysymällä perusteluja ja käyttämällä välillä muita tapoja ratkaista sama lasku.

Jos etsit lapselle maksutonta tapaa tehdä kertolaskujen toistosta hieman pelimäisempää, tämä on kokeilemisen arvoinen vaihtoehto. Jos taas tarvitset tarinallisen maailman, monipuolisen matematiikan opetussuunnitelman tai paljon vaiheittaisia vihjeitä, katsoisin muualle. Parhaimmillaan tämä on pieni ja käytännöllinen kertotaulujen harjoituskumppani, ei kokonainen matematiikan opettaja.

Kohokohdat

  • Lyhyet kierrokset sopivat hyvin nopeaan harjoitteluun.
  • Selkeä käyttöliittymä toimii myös nuoremmille lapsille.
  • Välitön palaute auttaa havaitsemaan virheet heti.
  • Eri vaikeustasot tukevat asteittaista oppimista.
  • Pelaaminen tekee kertotaulujen kertaamisesta motivoivampaa.

Rajoitukset

  • Mainokset voivat häiritä keskittymistä ilmaisversiossa.
  • Tehtävien sisältö voi tuntua toistavalta pidemmän käytön jälkeen.
  • Edistyminen ei välttämättä synkronoidu eri laitteiden välillä.
  • Vaikeustason säätömahdollisuudet voivat olla rajalliset.
  • Sovellus ei korvaa opettajan ohjaamaa matematiikan harjoittelua.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Multiplication Games Math quiz on ja kenelle se sopii?

Multiplication Games Math quiz on matematiikkapeli, joka keskittyy erityisesti kertotaulujen ja peruslaskujen harjoitteluun. Pelilliset tehtävät sopivat lapsille, koululaisille ja kaikille, jotka haluavat vahvistaa laskurutiiniaan hauskalla tavalla. Sovellusta voi käyttää kotona, koulun tukena tai lyhyisiin harjoitteluhetkiin esimerkiksi matkalla. Vaikeustaso kannattaa valita pelaajan iän ja aiemman osaamisen mukaan.

Mitä matematiikan aiheita sovelluksessa voi harjoitella?

Sovelluksen pääpaino on kertolaskuissa, mutta pelin sisältö voi sisältää myös muita peruslaskutoimituksia, kuten yhteen-, vähennys- ja jakolaskuja. Harjoitukset esitetään yleensä kysymyksinä, joihin vastataan nopeasti, joten samalla kehittyvät sekä laskutaito että päässälaskunopeus. Ennen lataamista on hyvä tarkistaa sovelluskaupasta ajantasainen kuvaus, sillä tehtävätyypit ja sisältö voivat vaihdella version mukaan.

Onko Multiplication Games Math quiz ilmainen käyttää?

Multiplication Games Math quiz on yleensä ladattavissa maksutta, mutta sovelluksen käyttöön voi liittyä mainoksia, sovelluksen sisäisiä ostoja tai maksullisia lisäominaisuuksia. Ilmaisversio tarjoaa tavallisesti pääsyn perusharjoituksiin, kun taas lisäsisältöä tai mainoksetonta käyttöä voidaan tarjota erillisellä maksulla. Huoltajan kannattaa tarkistaa hinnat, tilausehdot ja mahdolliset ostorajoitukset ennen kuin lapsi käyttää sovellusta itsenäisesti.

Sopiiko peli lapsille ja onko sen käyttö turvallista?

Peli on suunniteltu matematiikan harjoitteluun, joten se voi sopia lapsille, jotka opettelevat kertotauluja tai tarvitsevat lisäharjoitusta. Turvallisuus riippuu kuitenkin myös mainoksista, sovelluksen sisäisistä ostoista, tietojen keräämisestä ja mahdollisista ulkoisista linkeistä. Suosittelemme, että aikuinen tutustuu sovelluksen ikärajaan, tietosuojakäytäntöön ja asetuksiin sekä aktivoi laitteen lapsilukon tarvittaessa.

Tarvitseeko sovellus internet-yhteyden toimiakseen?

Peruslaskutehtävät voivat joissakin versioissa toimia ilman jatkuvaa internet-yhteyttä, mikä tekee harjoittelusta kätevää myös matkalla tai tilanteissa, joissa verkkoyhteyttä ei ole. Mainosten näyttäminen, tulosten synkronointi, päivitykset ja mahdolliset verkkotoiminnot saattavat kuitenkin edellyttää yhteyttä. Offline-tuki kannattaa varmistaa sovelluskaupan kuvauksesta tai testaamalla peliä lataamisen jälkeen ilman Wi-Fi- tai mobiilidatayhteyttä.

Hanki se muilla kielillä

Mainokset
Multiplication Games Math quiz icon

Multiplication Games Math quiz

Opetus


34.91KArvostelut
4,4
Kehittäjä
BrainSoft Apps
Julkaistu
21.1.2019

Sovelluksen Multiplication Games Math quiz vaihtoehto

Tämä sivusto tarjoaa riippumatonta tietoa kolmansien osapuolten kehittämistä mobiilisovelluksista, eikä omista, julkaise tai jakele mainittuja sovelluksia. Kaikki tavaramerkit ja logot ovat omistajiensa omaisuutta. Sovellussivuilla ilmoitetut kehittäjän yhteystiedot ja tietosuojakäytännöt kuuluvat viralliselle kehittäjälle, ja ne on annettu ainoastaan viitteeksi. Ota tukeen tai tietoihin liittyvissä asioissa yhteyttä kehittäjään osoitteessa [email protected], https://brainsoft-apps.com/ tai https://brainsoft-apps.com/privacy-policy/.